Abstract
Original language | Finnish |
---|---|
Place of Publication | Espoo |
Publisher | VTT Technical Research Centre of Finland |
Number of pages | 58 |
ISBN (Electronic) | 951-38-6144-9 |
ISBN (Print) | 951-38-6143-0 |
Publication status | Published - 2003 |
MoE publication type | Not Eligible |
Publication series
Series | VTT Tiedotteita - Meddelanden - Research Notes |
---|---|
Number | 2192 |
ISSN | 1235-0605 |
Fingerprint
Keywords
- construction projects
- service life
- facilities management
- evaluation
- assessment
- Design Build Finance and Operate
- DBFO
- Private Finance Initiative (PFI)
- Finland
- UK
- Great Britain
- England
- costs
Cite this
}
Ajatuksia elinkaarivastuuhankkeista : Brittiläisten tilapalveluhankintojen tarkastelua uuden suomalaisen käytännön kehittämiseksi. / Lahdenperä, Pertti; Rintala, Kai.
Espoo : VTT Technical Research Centre of Finland, 2003. 58 p. (VTT Tiedotteita - Meddelanden - Research Notes; No. 2192).Research output: Book/Report › Report
TY - BOOK
T1 - Ajatuksia elinkaarivastuuhankkeista
T2 - Brittiläisten tilapalveluhankintojen tarkastelua uuden suomalaisen käytännön kehittämiseksi
AU - Lahdenperä, Pertti
AU - Rintala, Kai
N1 - Project code: R1SU00612
PY - 2003
Y1 - 2003
N2 - Elinkaarivastuuhankinta (EKV) on toteutusmuoto, jossa tavallisesti julkisen sektorin tilaaja hankkii yksityiseltä sektorilta palvelun, joka pitää sisällään tilojen tai muun rakenteen tuottamisen. EKV-sopimukset ovat kestoltaan yleensä muutamia kymmeniä vuosia. Tänä aikana palvelut tuottava yritys(ryhmä) ottaa vastuun rakenteen tuottamisen vaatimasta suunnittelusta, rakentamisesta ja kiinteistöpalvelujen tarjoamisesta. Tilaajan käyttämien tuloskannusteiden ja yksityisen sektorin perinteisiä toteutusmuotoja laajemman ja pitkäkestoisemman roolin tuloksena toteutusmuodon oletetaan parantavan julkisten palvelujen kustannustehokkuutta. Tämä tutkimus etsi vastausta siihen, olisiko EKV-hankinnalla mahdollisuus aidosti parantaa tilahankkeiden taloutta: millainen on suoritustaso toteutetuissa hankkeissa ja miten toimintatapoja edelleen kehittämällä sitä voitaisiin parantaa. Kohteena oli Iso-Britannia, jossa EKV-mallin käytöstä on laajalti kokemuksia. Tutkimuksen mukaan EKV-hankkeissa saavutettua yleistä suoritustasoa voidaan yleisesti pitää vähintään yhtä hyvänä kuin perinteisten hankintatapojen tuloksia. Yhteistyösuhteet ovat toimineet totuttua paremmin, toimitilojen rakennusaika on lyhentynyt ja niiden toimintavarmuus on parantunut. Myös toimitilakustannukset ovat tiedossa pitkälle tulevaisuuteen samalla, kun ne ovat yleisesti alentuneet. Toimintatapojen kartoittaminen osoitti myös sen, että EKV-hankinnalla on mahdollisuus päästä nykyisiä hankkeita parempiin tuloksiin. Tosiasiallisesti hyödyt ovat vielä jääneet suhteellisen vaatimattomiksi, mikä johtuu siitä, että EKV-hankkeissa julkinen ja yksityinen sektori käyttävät edelleen osin perinteisten toteutusmuotojen toimintamalleja. EKV-hankkeiden toimintamalleja onkin tulevaisuudessa muutettava, jotta toteutusmuodon mahdollistama hyöty-kustannussuhde saadaan paranemaan oleellisesti. Tutkimuksessa tunnistettiin keskeisiksi tekijöiksi muun muassa osallistuvien yritysten organisatorisiin suhteisiin, vastuihin ja kannustaviin maksuperusteisiin liittyvät mahdollisuudet toimintatapojen oleelliseksi tehostamiseksi. Näillä perusteilla on myös selvää, että EKV-hankintaa tulisi kehittää ja kokeilla Suomessa laajalti.
AB - Elinkaarivastuuhankinta (EKV) on toteutusmuoto, jossa tavallisesti julkisen sektorin tilaaja hankkii yksityiseltä sektorilta palvelun, joka pitää sisällään tilojen tai muun rakenteen tuottamisen. EKV-sopimukset ovat kestoltaan yleensä muutamia kymmeniä vuosia. Tänä aikana palvelut tuottava yritys(ryhmä) ottaa vastuun rakenteen tuottamisen vaatimasta suunnittelusta, rakentamisesta ja kiinteistöpalvelujen tarjoamisesta. Tilaajan käyttämien tuloskannusteiden ja yksityisen sektorin perinteisiä toteutusmuotoja laajemman ja pitkäkestoisemman roolin tuloksena toteutusmuodon oletetaan parantavan julkisten palvelujen kustannustehokkuutta. Tämä tutkimus etsi vastausta siihen, olisiko EKV-hankinnalla mahdollisuus aidosti parantaa tilahankkeiden taloutta: millainen on suoritustaso toteutetuissa hankkeissa ja miten toimintatapoja edelleen kehittämällä sitä voitaisiin parantaa. Kohteena oli Iso-Britannia, jossa EKV-mallin käytöstä on laajalti kokemuksia. Tutkimuksen mukaan EKV-hankkeissa saavutettua yleistä suoritustasoa voidaan yleisesti pitää vähintään yhtä hyvänä kuin perinteisten hankintatapojen tuloksia. Yhteistyösuhteet ovat toimineet totuttua paremmin, toimitilojen rakennusaika on lyhentynyt ja niiden toimintavarmuus on parantunut. Myös toimitilakustannukset ovat tiedossa pitkälle tulevaisuuteen samalla, kun ne ovat yleisesti alentuneet. Toimintatapojen kartoittaminen osoitti myös sen, että EKV-hankinnalla on mahdollisuus päästä nykyisiä hankkeita parempiin tuloksiin. Tosiasiallisesti hyödyt ovat vielä jääneet suhteellisen vaatimattomiksi, mikä johtuu siitä, että EKV-hankkeissa julkinen ja yksityinen sektori käyttävät edelleen osin perinteisten toteutusmuotojen toimintamalleja. EKV-hankkeiden toimintamalleja onkin tulevaisuudessa muutettava, jotta toteutusmuodon mahdollistama hyöty-kustannussuhde saadaan paranemaan oleellisesti. Tutkimuksessa tunnistettiin keskeisiksi tekijöiksi muun muassa osallistuvien yritysten organisatorisiin suhteisiin, vastuihin ja kannustaviin maksuperusteisiin liittyvät mahdollisuudet toimintatapojen oleelliseksi tehostamiseksi. Näillä perusteilla on myös selvää, että EKV-hankintaa tulisi kehittää ja kokeilla Suomessa laajalti.
KW - construction projects
KW - service life
KW - facilities management
KW - evaluation
KW - assessment
KW - Design Build Finance and Operate
KW - DBFO
KW - Private Finance Initiative (PFI)
KW - Finland
KW - UK
KW - Great Britain
KW - England
KW - costs
M3 - Report
SN - 951-38-6143-0
T3 - VTT Tiedotteita - Meddelanden - Research Notes
BT - Ajatuksia elinkaarivastuuhankkeista
PB - VTT Technical Research Centre of Finland
CY - Espoo
ER -