Digitaalinen kansalaisosallistuminen julkisessa palvelukehittämisessä: Kenttäkokeilun loppuraportti

Translated title of the contribution: Strengthening Civic Participation in Public Service Digitalization in Finland: A Pilot Study on Online Deliberation Platforms in Service Design

Anton Sigfrids, Marko Latvanen, Kirsi Hantula

Research output: Book/ReportReport

Abstract

Yhteiskunnan digitalisoituessa kansalaisten osallistumisen keinoja tulee kehittää niin, että heitä koskevaan päätöksentekoon osallistuminen olisi mahdollisimman helppoa ja saavutettavaa. Vaikka tätä tehtävää varten luotuja digitaalisia osallistumisalustoja on runsaasti saatavilla, niiden käytännön soveltamisesta ei ole riittävästi tietoa eikä kokemusta julkisessa palvelukehittämisessä. Tässä raportissa kerromme kokeilusta, jossa testasimme, kuinka hyvin kansalaisten osallistamista ja kuulemista varten kehitetyt, uudenaikaiset digitaaliset osallistumisalustat soveltuvat kansalaisten kuulemiseen julkisten palveluiden kehittämisessä.

Tavoitteenamme oli selvittää, millä tavalla digitaaliset osallistumisalustat voisivat vahvistaa kansalaisten osallistumista julkisten palveluiden elämäntapahtumalähtöiseen kehittämiseen. Tässä hankkeessa tarkastelun kohteena ollut elämäntapahtuma oli läheisen kuolema. Kokeilussa kiinnostuneilla kansalaisilla, järjestöillä ja palveluntuottajilla oli tilaisuus kertoa mielipiteensä siitä, mitä haasteita he kohtaavat läheisen kuolemaan liittyvien asioiden hoitamisessa ja miten palveluista tehtäisiin helpompia. Lisäksi halusimme syventää ymmärrystä alustojen käytön hyödyistä ja haasteita palvelukehityksessä.

Tulokset osoittavat, että digitaaliset osallistumisalustat soveltuvat hyvin sidosryhmien tarpeiden ja ehdotusten kartoittamiseen elämäntapahtumalähtöisessä palveluiden kehittämisessä. Alustojen hyödyntäminen vaikuttavaan kansalaisten osallistumiseen edellyttää kuitenkin oikea-aikaista ja suunnitelmallista kytkemistä suunnittelu- ja päätöksentekoprosesseihin. Tämä vaatii organisaation strategista sitoutumista, operatiivista valmiutta, moniammatillista yhteistyötä ja riittäviä resursseja.

Jatkossa kansalaisosallistumiselle tulisi määritellä selkeämpi rooli osana elämäntapahtumalähtöistä palvelukehittämistä. Lisäksi sen toteutumista ja vaikuttavuutta kehittämisen eri vaiheissa olisi seurattava systemaattisesti. Digitaaliset osallistumismenetelmät voivat täydentää perinteisiä keinoja erityisesti kehittämisen alkuvaiheessa, kun palveluiden suuntaviivoja vasta hahmotellaan. Tässä vaiheessa kansalaisilta kerätty tieto elämäntapahtuman haasteista ja kehittämistarpeista voi ohjata palvelukehittämistä ja vahvistaa hallinnon kykyä toimia ihmiskeskeisesti.

Raportin lopussa jaamme suositukset siitä, millä tavalla digitaalisia työkaluja kannattaisi jatkossa hyödyntää osana kansalaisosallisuuden lisäämistä elämäntapahtumalähtöisen digitalisaation ohjelmassa.
Translated title of the contributionStrengthening Civic Participation in Public Service Digitalization in Finland: A Pilot Study on Online Deliberation Platforms in Service Design
Original languageFinnish
PublisherVTT Technical Research Centre of Finland
Number of pages89
ISBN (Electronic)978-951-38-8801-5
DOIs
Publication statusPublished - 2025
MoE publication typeD4 Published development or research report or study

Publication series

SeriesVTT Technology
Number437
ISSN2242-1211

Keywords

  • kansalaisosallisuus
  • digitaaliset osallistumisalustat
  • demokratiateknologiat
  • palvelukehittäminen

Fingerprint

Dive into the research topics of 'Strengthening Civic Participation in Public Service Digitalization in Finland: A Pilot Study on Online Deliberation Platforms in Service Design'. Together they form a unique fingerprint.

Cite this