Hirsi-rive-pintakäsittely: Kolmen komponentin kosteustekniikka: Väliraportti 20.9.1995

Translated title of the contribution: The co-operation of log, thermal insulation filling and surface treatment. State of art 20.9.1995

Kirsti Riipola

Research output: Book/ReportReport

Abstract

Hirren, riveen ja pintakäsittelyn yhteistoimintaa tutkitaan vuonna 1993 aloitetussa projektissa. Tarkoituksena oli selvittää, onko eri materiaalien välillä merkitseviä eroja sekä löytää ne ominaisuudet, jotka ovat rakenteen kosteuskäyttäytymisen ja kestävyyden kannalta kriittisiä sekä määrittää ominaisuuksien tavoitetaso. Kriittisiä ominaisuuksia voivat olla pintakäsittelyaineen osalta tiiviys, riveen vedenimu tai sitomiskyky ja kuivumiskyky sekä hirsien toimituskosteus ja halkeilu. Valittujen kolmen hirsiprofiilin ominaisuuksien oletettiin olevan tyypillisesti erilaisia. Tutkimuksessa tehtiin eri materiaaleille laboratoriokokeita. Rivekokeet kehitettiin projektissa, koska soveltuvia kokeita ei ollut valmiina. Sen lisäksi on käynnissä laaja kenttäkoeohjelma, missä seurataan yhdeksän kaiderakenteen ja kahden hirsimökin kosteuskäyttäytymistä. Tämän raportin päätarkoituksena on dokumentoida käytetyt tutkimusmenetelmät ja kenttäkokeet. Raportissa esitellään tutkimuksen välituloksia, kun rakenteita oli pidetty ulko olosuhteissa kaksi vuotta. Tähänastisten tulosten perusteella pintakäsittelyllä ei ole vaikutusta rakenteiden vaurioitumiseen. Tutkimuksen osapuolet ovat päättäneet jatkaa hanketta. On mahdollista, että kenttäkokeiden lopputulos poikkeaa nyt havaitusta tilanteesta.
Translated title of the contributionThe co-operation of log, thermal insulation filling and surface treatment. State of art 20.9.1995
Original languageFinnish
Place of PublicationEspoo
PublisherVTT Technical Research Centre of Finland
Number of pages112
ISBN (Print)951-38-4960-0
Publication statusPublished - 1996
MoE publication typeNot Eligible

Publication series

SeriesVTT Tiedotteita - Meddelanden - Research Notes
Number1765
ISSN1235-0605

Keywords

  • construction materials
  • structural timber
  • finishing
  • structures
  • wooden structures
  • moisture
  • cooperation
  • strength
  • tightness
  • cracking (fracturing)
  • insulation
  • tests
  • laboratories
  • laboratory tests
  • cracks
  • weathering
  • external walls
  • walls

Fingerprint

Dive into the research topics of 'The co-operation of log, thermal insulation filling and surface treatment. State of art 20.9.1995: Väliraportti 20.9.1995'. Together they form a unique fingerprint.

Cite this