Abstract
Original language | Finnish |
---|---|
Place of Publication | Espoo |
Publisher | VTT Technical Research Centre of Finland |
Number of pages | 64 |
ISBN (Print) | 951-38-3166-3 |
Publication status | Published - 1988 |
MoE publication type | Not Eligible |
Publication series
Series | Valtion teknillinen tutkimuskeskus. Tiedotteita |
---|---|
Number | 868 |
ISSN | 0358-5085 |
Keywords
- tantalum alloys
- niobium alloys
- properties
- materials selection
Cite this
}
Tantaali- ja niobiseosten ominaisuudet ja käyttö prosessi- ja kemianteollisuuden laitteissa. / Hannula, Simo-Pekka; Tähtinen, Seppo.
Espoo : VTT Technical Research Centre of Finland, 1988. 64 p. (Valtion teknillinen tutkimuskeskus. Tiedotteita; No. 868).Research output: Book/Report › Report
TY - BOOK
T1 - Tantaali- ja niobiseosten ominaisuudet ja käyttö prosessi- ja kemianteollisuuden laitteissa
AU - Hannula, Simo-Pekka
AU - Tähtinen, Seppo
PY - 1988
Y1 - 1988
N2 - Tantaalin, niobin ja niiden seosten merkitys on 1960-luvun jälkeen jatkuvasti kasvanut erilaisissa erittäin hyvää korroosionkestävyyttä vaativissa sovelluksissa. Syynä tähän on ollut yhtäältä prosessiteollisuuden jatkuva pyrkimys prosessien tehostamiseen mm. lämpötiloja nostamalla ja tarve hyödyntää aikaisempaa epäpuhtaampia raaka-aineita. Toisaalta tyhjösulatustekniikan kehitys on mahdollistanut isompien ja puhtaampien valanteiden valmistuksen, jolloin esimerkiksi suurempien ja tuoteominaisuuksiltaan luotettavampien levyjen ja putkien valmistus on tullut mahdolliseksi. Huolimatta em. materiaalien korkeasta lähtöhinnasta niiden käyttö on usein muita materiaaleja edullisempaa, kun kaikki materiaalin käytön aikaiset kustannukset otetaan huomioon. Teollisuuden käyttöön tarkoitettuja tantaali- ja niobilaatuja on useita, samoin kuin niistä valmistettuja puolivalmisteitakin. Tässä julkaisussa esitellään näiden materiaalien ominaisuuksia ja käyttömahdollisuuksia prosessiteollisuuden ja kemianteollisuuden laitteissa. Julkaisussa käsitellään mm. erilaisia fysikaalisia, mekaanisia ja kemiallisia ominaisuuksia. Lisäksi tarkastellaan materiaalien käsittelyä, esim. lämpökäsittelyä, muovausta, hitsausta ja lastuavaa työstöä. Käyttömahdollisuuksia erilaisissa prosessi- ja kemianteollisuuden kohteissa esitellään esimerkein. Lopuksi tarkastellaan materiaalikustannuksia ja niiden osuutta kokonaiskustannuksista koko elinikä huomioon ottaen.
AB - Tantaalin, niobin ja niiden seosten merkitys on 1960-luvun jälkeen jatkuvasti kasvanut erilaisissa erittäin hyvää korroosionkestävyyttä vaativissa sovelluksissa. Syynä tähän on ollut yhtäältä prosessiteollisuuden jatkuva pyrkimys prosessien tehostamiseen mm. lämpötiloja nostamalla ja tarve hyödyntää aikaisempaa epäpuhtaampia raaka-aineita. Toisaalta tyhjösulatustekniikan kehitys on mahdollistanut isompien ja puhtaampien valanteiden valmistuksen, jolloin esimerkiksi suurempien ja tuoteominaisuuksiltaan luotettavampien levyjen ja putkien valmistus on tullut mahdolliseksi. Huolimatta em. materiaalien korkeasta lähtöhinnasta niiden käyttö on usein muita materiaaleja edullisempaa, kun kaikki materiaalin käytön aikaiset kustannukset otetaan huomioon. Teollisuuden käyttöön tarkoitettuja tantaali- ja niobilaatuja on useita, samoin kuin niistä valmistettuja puolivalmisteitakin. Tässä julkaisussa esitellään näiden materiaalien ominaisuuksia ja käyttömahdollisuuksia prosessiteollisuuden ja kemianteollisuuden laitteissa. Julkaisussa käsitellään mm. erilaisia fysikaalisia, mekaanisia ja kemiallisia ominaisuuksia. Lisäksi tarkastellaan materiaalien käsittelyä, esim. lämpökäsittelyä, muovausta, hitsausta ja lastuavaa työstöä. Käyttömahdollisuuksia erilaisissa prosessi- ja kemianteollisuuden kohteissa esitellään esimerkein. Lopuksi tarkastellaan materiaalikustannuksia ja niiden osuutta kokonaiskustannuksista koko elinikä huomioon ottaen.
KW - tantalum alloys
KW - niobium alloys
KW - properties
KW - materials selection
M3 - Report
SN - 951-38-3166-3
T3 - Valtion teknillinen tutkimuskeskus. Tiedotteita
BT - Tantaali- ja niobiseosten ominaisuudet ja käyttö prosessi- ja kemianteollisuuden laitteissa
PB - VTT Technical Research Centre of Finland
CY - Espoo
ER -